Wielu kierowców jeżdżących na co dzień samochodami z automatyczną skrzynią biegów narzeka na mało efektywne osiągi i szybkość zmiany biegów. Wydłużony czas reakcji, mało ekonomiczna jazda, czy niski komfort podróżowania to tylko jedne z wielu popularnych mankamentów. Czy tuning skrzyni biegów może je zniwelować?

Jakie korzyści może przynieść modyfikacja skrzyni biegów?

Choć skrzynia biegów nie wpływa bezpośrednio na moc silnika, jej zoptymalizowane działanie ma niebagatelne znaczenie dla osiągów samochodu. Odpowiednie wykorzystanie momentu obrotowego jest niezwykle istotną kwestią. Wpływa ono przede wszystkim na komfort jazdy oraz pozwala na pełne wykorzystanie mocy generowanej przez silnik. Profesjonalny tuning skrzyni biegów powinien być dostosowany zarówno do możliwości samochodu, jak i zgodny z preferencjami użytkownika. Modyfikacja może przynieść następujące korzyści:

  • zoptymalizowanie strategii i szybkości zmiany biegów;
  • dostosowanie limitów momentu obrotowego;
  • skrócony czas reakcji na gaz;
  • zoptymalizowane zachowanie w trakcie rozgrzewania samochodu;
  • zoptymalizowane blokowanie przekładni hydrokinetycznej na 1. / 2. / 3. biegu.

Rodzaje tuningu skrzyni biegów

Podczas modyfikacji poszczególne parametry mogą zostać zmienione na wiele różnych sposobów. Jakie są rodzaje tuning skrzyni biegów? Jej modyfikacja może wpłynąć między innymi na poprawę komfortu jazdy i obniżyć spalanie paliwa. Zmiany parametrów często polegają także na polepszeniu uzyskiwanych osiągów i wykorzystaniu pełnej mocy silnika. W samochodach, w których znacząco podnoszona została moc, profesjonalny tuning skrzyni biegów jest wręcz wskazany. Pozwoli on podnieść limit momentu obrotowego przekazywanego na skrzynię, dzięki czemu uwalniany jest pełny potencjał podniesienia mocy auta.