Parametry silnika to niezwykle ważna sprawa dla każdego kierowcy. To właśnie one wpływają na to, jak właściwie pojazd zachowuje się na drodze. Nic więc dziwnego, że czasami sytuacja skłania właściciela auta do tego, żeby w jakiś sposób polepszyć parametry wozu. W tym celu można zaś korzystać z różnych metod. Jedną z nich jest chip tuning, który korzysta z zaawansowanych osiągnięć technologicznych w celu zagwarantowania samochodowi jak najlepszych osiągów.

Czym więc dokładnie jest chip tuning? To działanie, które wiąże się z pewnymi modyfikacjami elementu, jakim jest sterownik silnikowy. To, jak daleko można się posunąć w ulepszaniu wozu, jest każdorazowo uzależnione od określonej sytuacji. W zależności od przypadku możliwe jest zwiększenie mocy od 5% do 30%. Czynnikiem, który wpływa na podatność na tuning, jest chociażby rodzaj silnika. W zależności czy jest to diesel czy jednostka benzynowa, można zauważyć pewne różnice.

Plusy i minusy chip tuningu

Wykonanie działania takiego jak chip tuning skutkuje wieloma zaletami. Dzięki niemu dochodzi chociażby do tego, że staje się możliwe szybsze wykonywanie manewrów związanych z wyprzedzaniem i omijaniem innych samochodów. Łatwiej wjeżdża się również na różnego rodzaju wzniesienia, co szczególnie sprzyja takim pojazdom jak kamper czy samochody ciągnące przyczepy.

Czy oznacza to, że chip tuning ma same zalety? Oczywiście nie. Jak każdy proces związany z motoryzacją posiada on także wady. Jednym z głównych minusów tego działania jest utrata gwarancji producenta na samochód. To dosyć logiczne. Jeżeli zaczynamy gmerać w fabrycznych ustawieniach, to trudno oczekiwać, że ktoś dalej będzie za nie odpowiadał. Chip tuning wiąże się więc z pewnym stopniem ryzyka i z wzięciem odpowiedzialności za stan samochodu na samego użytkownika.

Podsumowując, chip tuning jest oczywiście z wielu względów korzystny, jednakże warto mieć również na uwadze pewne niedogodności, które się z nim wiążą.